V důsledku epidemie COVID-19 a zavedených krizových opatření může dojít k situacím, kdy subjekty v řízeních nestihnou učinit různé procesní úkony včas. Ministerstvo spravedlivosti na to reaguje v návrhu zákona o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie COVID-19 na osoby účastnící se soudního řízení, poškozené, oběti trestných činů a právnické osoby a o změně insolvenčního zákona a exekučního řádu (dále jen „Zákon“), který takové situace řeší.
Prominutí zmeškání lhůt
- Zákon umožní promíjet zmeškání lhůt, došlo-li ke zmeškání lhůty v souvislosti s opatřeními přijatými vládou nebo vybranými orgány veřejné moci za účelem ochrany veřejného zdraví.
- Bude se zkoumat, zdali daná opatření znemožňovala nebo podstatně ztěžovala úkon učinit.
- Lhůta pro podání žádosti nebo návrhu o prominutí promeškání lhůty nezačne běžet dříve, než v den ukončení nebo zrušení nouzového stavu.
Lhůty v občanském soudním řízení
- Jedná například o lhůtu pro podání odvolání, lhůtu pro podání žaloby proti rozhodnutí správního orgánu podle části páté občanského soudního řádu či o žalobu pro zmatečnost a na obnovu řízení.
- Možnost prominout zmeškání se vztahuje i na soudcovskou lhůtu u tzv. kvalifikované výzvy, na kterou musí žalovaný soudu vylíčit rozhodné skutečnosti pro svou obranu a předložit listinné důkazy. V takovém případě soud rozhodne také o zrušení rozsudku pro uznání.
- Návrh na prominutí lhůty je třeba podat do 15 dnů od ukončení nebo zrušení mimořádného opatření.
Lhůty ve správním soudnictví
- Zákon umožňuje prominout zmeškání lhůty např. u žaloby proti rozhodnutí správního orgánu či kasační stížnost.
- Žádost o prominutí lhůty je třeba podat do 2 týdnů od ukončení nebo zrušení mimořádného opatření.
Lhůty v řízení o výkonu rozhodnutí a exekučním řízení
- Zákon umožňuje prominout zmeškání lhůty stanovené k provedení úkonů v řízení o výkonu rozhodnutí.
- Obdobně se bude postupovat u exekučního řízení, přičemž se předpokládá, že úkony soudu (ve výkonu rozhodnutí) bude v exekučním řízení provádět soudní exekutor.
- Žádost je třeba podat do 7 dnů od ukončení nebo zrušení mimořádného opatření.
Lhůty v insolvenčním řízení
- Možnost navrhnout prominutí zmeškání lhůty jen pokud dosud nebylo rozhodnuto, či v případě opravných prostředků, pokud rozhodnutí o opravném prostředku nenabylo právní moci.
- Návrh na prominutí lhůty je třeba podat do 7 dnů od ukončení nebo zrušení mimořádného opatření.
Lhůty v trestním řízení
- Zákon umožní všem osobám, kterým pro provedení procesního úkonu svědčí lhůta stanovená zákony upravujícími trestní řízení, žádat o navrácení lhůty zmeškané v době trvání mimořádných opatření proti epidemii.
- Žádost je třeba podat do 3 dnů od ukončení nebo zrušení mimořádného opatření.
Autoři: Veronika Odrobinová a David Fabián